Powiatowy Zarząd Dróg w Kielcach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach.
Data publikacji strony internetowej: marzec 2009.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- niektóre fotografie i obrazy graficzne nie posiadają tekstu alternatywnego, ale wiele z nich ma charakter promocyjny i nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań,
- niektóre dokumenty zamieszczone w serwisie mogą nie posiadać możliwości czytania tekstu przez programy czytające,
- część plików (format PDF) nie jest dostępnych cyfrowo,
- mapy nie zapewniają dostępności,
- teksty mogą być wyjustowane,
- niektóre elementy strony mają zbyt mały kontrast.
Powody wyłączenia:
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
- dokumenty pochodzą z różnych źródeł,
- dokumenty są bardzo obszerne, a ich wytworzenie odbywało się w kilku komórkach organizacyjnych, co uniemożliwiało wpływ na ich docelową treść oraz kształt,
- dokumenty opublikowane zostały w oparciu o zasady przyjęte w innej instytucji,
- niektóre dokumenty, fotografie, obrazy, pliki PDF i filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.
Aktualnie trwają prace nad całkowitą zmianą strony internetowej Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach, które powinny być sfinalizowane w II kw. 2021 r.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W celu otrzymania informacji lub przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt: infomatyk@pzdkielce.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 41 200 17 48.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie można złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Powiatowy Zarząd Dróg mieści się w budynku Starostwa Powiatowego w Kielcach, ul. Wrzosowa 44, 25–211 Kielce
- Do budynku prowadzą:
dwa wejścia główne:- wejście do budynku z poziomu przyziemia w segmencie 3 od skrzyżowania ulic Popiełuszki i Wrzosowej bezpośrednio do strefy obsługi klienta w Wydziale Komunikacji i Transportu,
- wejście do budynku z poziomu parteru od strony dziedzińca (parking od strony południowej) bezpośrednio do Biura Obsługi Klienta;
oraz pozostałe wejścia
- wejście od ul. Wrzosowej w poziomie przyziemia do segmentu 4 na klatkę schodową (ewakuacyjne);
- wejście od strony wschodniej w poziomie przyziemia do segmentu 4 na klatkę schodową (ewakuacyjne);
- wejście od dziedzińca (strona północna) w poziomie parteru do segmentu 1 na klatkę schodową (ewakuacyjne);
- wejście od strony południowej w poziomie parteru do segmentu 4 (wejście dla niepełnosprawnych).
Wszystkie wejścia są dostępne dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.
- Przy wejściach nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
- Przy wejściach głównych zainstalowane są systemy przywoławcze dla niepełnosprawnych.
- Szerokości przejść wewnątrz budynku oraz windy osobowe komunikujące przyziemie
z pozostałymi kondygnacjami zapewniają dostęp osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach do wszystkich części obiektu. - W budynku są 3 windy wyposażone w przyciski z oznaczeniem w alfabecie brajla.
- Na każdej kondygnacji znajdują się dwie toalety dla osób niepełnosprawnych (łącznie
10 toalet dla niepełnosprawnych) wyposażone w system wzywania pomocy. - Przed budynkiem wyznaczono 8 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych usług tłumacza migowego w godzinach pracy urzędu.